
Zastávka ve Slovinsku: Hrady, horské pastviny a festival chutí v Ljubljani
V roce 2023, když jsme se vraceli z Chorvatska, rozhodli jsme se strávit několik dní ve Slovinsku – v zemi, která nás nikdy neomrzí. Tentokrát jsme ale nechtěli zamířit do známých míst v Triglavském národním parku. Místo toho jsme se rozhodli prozkoumat Ljubljaň a několik dalších lokalit, které nám dříve byly vždy tak trochu z ruky.
Pokud tedy máte cestu z Balkánu a zbyde vám pár dní volna, možná vás naše trasa inspiruje k malému slovinskému dobrodružství.
1. den: Tajemný Predjamský hrad a podzemní svět Postojnské jeskyně
Predjamský hrad – nedobytná pevnost ve skále
Naší první zastávkou byl Predjamský hrad, místo, na které jsem se osobně neuvěřitelně těšil. Tento impozantní středověký hrad, postavený ve 13. století, je jedinečný tím, že je doslova vestavěný do obří jeskyně ve skále.
Příjezd nám však trochu ztížili místní silničáři, kteří uzavřeli hlavní přístupovou cestu. Museli jsme hledat objízdnou trasu, ale ještě než jsme se rozhodli pro delší cestu, dorazila skupina českých motorkářů, kteří prostě objeli zábrany a pokračovali dál. Když to šlo jim, proč ne nám? Nakonec jsme projeli bez problému – cesta byla uzavřená kvůli kácení stromů, ale práce v tu chvíli neprobíhaly.
📌 Zajímavost: Hrad proslavil rytíř Erazem Lueger, který zde podle legendy úspěšně odolával obléhání několik měsíců. Díky tajné chodbě, která vedla z hradu ven, dokázal zásobovat posádku, zatímco obléhatelé se snažili vyhladovět posádku k porážce. Aby jejich snahy zesměšnil, poslal jim jako výsměch prase – tím dal najevo, že zásoby mu rozhodně nedochází.
Atmosféra hradu je tajemná a mystická. Díky propojení s jeskynním systémem působí téměř nedobytně, což z něj udělalo skvělé filmové kulisy – objevil se například v seriálu Zaklínač od Netflixu.
Hradní prohlídka rozhodně stojí za to! Kromě samotného interiéru hradu můžete prozkoumat i část jeskynního komplexu. A pokud si rezervujete speciální prohlídku, dostanete se do prostor, kam se běžní návštěvníci jen tak nedostanou.
Postojnská jeskyně – fascinující podzemní svět
Další zastávkou byl jeskynní systém Postojnská jama – jedno z největších podzemních dobrodružství Evropy. Tahle jeskyně není jen tak ledajaká! Na délku má přes 24 kilometrů a už více než 200 let fascinuje návštěvníky z celého světa.
Nejlepší část? Hned na začátku nasednete na podzemní vláček, který vás provezete hluboko do nitra jeskyně. Tam vás čekají obří stalaktity a stalagmity, z nichž nejikoničtější je „Briljant“ – lesklý vápencový útvar, který opravdu vypadá jako z pohádky.
A pokud budete mít štěstí, zahlédnete i macaráta jeskynního, přezdívaného „jeskynní drak“. Tohle zvláštní slepé stvoření je jedním z nejunikátnějších živočichů Evropy.
Stylové ubytování v Ljubljani – mezi továrními zdmi
Po prozkoumání tajemného podzemního světa jsme zamířili do Ljubljaně, kde jsme si rezervovali loftový pokoj v bývalé továrně.
Tedy bývalé… větší část továrny totiž stále funguje jako výrobní závod a pouze malá část byla přestavěna na moderní industriální ubytování. Přesto měl hotel skvělý styl a připomínal trendy loftové apartmány.
Jediným mínusem loftového bydlení bylo klasické horko v horním podlaží, kde se nacházela ložnice – ale co bychom pro stylové ubytování nepřekousli!
Nečekané uvítání: Bullteriér na parkovišti
Při příjezdu nás čekalo příjemné překvapení – sotva jsme zaparkovali, přiběhla k nám fenka bullteriéra, která se okamžitě dožadovala mazlení. Tohle roztomilé a přítulné stvoření nás tak přivítalo mnohem lépe než jakákoliv hotelová recepce.
Tím jsme uzavřeli první den našeho slovinského dobrodružství. Před námi byla prohlídka hlavního města, o které ale až v dalším pokračování! 🏰🚂🐾
2. den: Ljubljaňské památky, hrad a plavba po řece
Objevování Ljubljaně – město plné kontrastů
Druhý den jsme věnovali průzkumu hlavního města Slovinska – a musíme říct, že Ljubljaň nás mile překvapila. Na rozdíl od jiných evropských metropolí působí klidnějším dojmem, ale zároveň nepostrádá historii, krásnou architekturu ani umění.
Nejprve jsme zamířili na Náměstí Republiky, kde nás uchvátila monumentálnost tohoto prostoru. Poté jsme se procházeli mezi historickými budovami, obdivovali Trojmostí, ikonickou architektonickou dominantu města, a zastavili se na Prešernově náměstí. Zde se nachází unikátní umělecké dílo – lokální déšť padající v kruhu, což působilo jako malý kouzelný moment uprostřed města.
Ljubljaňský hrad – historie v moderním pojetí
Naším hlavním cílem byl Ljubljaňský hrad, který se tyčí nad městem a nabízí fantastický výhled. Nahoru jsme vyjeli lanovkou a díky rychlému zakoupení vstupenek online jsme předběhli dlouhou frontu turistů, především velké skupiny asijských návštěvníků.
Hrad je naprosto unikátní kombinací historické a moderní architektury. Staré kamenné zdi se zde mísí s prvky skla, nerezu a železa, které byly přidány při rekonstrukci. Na někoho může působit chladně, ale já osobně to považuji za velmi povedené řešení.
Celý hrad slouží jako velká galerie – některé prostory jsou věnovány dočasným výstavám, jiné trvalým expozicím o slovinské historii. Tento koncept se mi líbí, a kdyby bylo na mně, stejně bych pojal i Pražský hrad. Ostatně – proč by měl prezident demokratické země bydlet na hradě jako nějaký císař či král?
Tržnice, parky a skokanská věž v lesoparku Rožnik
Po prohlídce hradu jsme zavítali na Ljubljaňskou tržnici, kde jsme si užili rušnou atmosféru a vůni čerstvých potravin. Oběd jsme ale nakonec dali klasicky v McDonald’s – už jsme měli chuť na něco jednoduchého.
Poté jsme zamířili k Tivolskému hradu a do jeho rozlehlého parku, který nás vedl až do lesoparku Rožnik. Procházka zalesněnými turistickými trasami byla příjemným kontrastem k městskému ruchu.
Zde jsme narazili na podivnou, polorozbořenou stavbu, která nám připomínala rozhlednu. Když jsme se ale pustili do pátrání, zjistili jsme, že se jedná o bývalou skokanskou věž pro skoky na lyžích. Z dnešního pohledu vypadala trochu strašidelně, ale zároveň nám přišlo fascinující, že zde kdysi býval aktivní skokanský areál.
Plavba po Ljubljanici a římské hradby Emona
Odpoledne jsme zakončili v kavárně u Tivolského rybníku, kde jsem si dopřál vynikající štrukli, zatímco Evička se snažila krmit vrabčáky, kteří kroužili kolem nás v desítkách.
Pak nás čekal krásný zážitek – plavba po řece Ljubljanica. Pohled na město z vodní hladiny nabídl úplně jinou perspektivu. Pomalu jsme se plavili kolem historických budov, mostů a zelených nábřeží, zatímco na březích posedávali lidé a užívali si podvečerní atmosféru.
Na závěr dne jsme si prošli i pozůstatky římského města EMONA. Zbytky římských hradeb sice nejsou nic dechberoucího, a když je vynecháte, o moc nepřijdete, ale jako milovník historie jsem si neodpustil malý výlet do římské minulosti.
Po dlouhém dni plném objevování jsme se vrátili na ubytování, kde na nás opět čekala přátelská bullteriérka z parkoviště. Ljubljaň nás mile překvapila, a i když je menší než jiné evropské metropole, rozhodně má co nabídnout! 🏰🚤✨
3. den: Velika Planina a festival jídla v Ljubljani
Velika Planina – horský ráj bez námahy
Třetí den jsme se rozhodli navštívit ikonickou Velikou Planinu, jednu z nejkrásnějších horských oblastí Slovinska. Pokud máte rádi hory, ale nechcete se úplně uhnat náročnými výstupy, Velika Planina je naprosté „must see“.
Nahoru jsme se vyvezli lanovkou, což byl sám o sobě parádní zážitek – výhledy na okolní hory byly naprosto dechberoucí! 🚡 Pokud ale dáváte přednost pěší turistice, je možné si kopec vyšlápnout i po vlastní ose.
Nahoře nás čekala kouzelná horská pastvina, kde se dodnes pase dobytek a vyrábí domácí sýr. Celá oblast působila jako z pohádky – zelené louky, typické dřevěné salaše, panoramatické výhledy a neuvěřitelný klid, který je skoro až nerealistický.
Túra mezi krávami a oběd na horské chalupě
Rozhodli jsme se pro jednu z nejdelších turistických tras a na Veliké Planině jsme strávili prakticky celý den. Procházka mezi pasoucími se krávami měla neuvěřitelnou atmosféru, a i když se některé tvářily trochu výhrůžně, naštěstí se žádný incident nekonal.
Na oběd jsme se zastavili v jedné z horských chat, kde jsme si pochutnali na tradiční slovinské Jotě s krajanskou klobásou. 🍲 Tento typický pokrm – hutná polévka z kysaného zelí, fazolí a brambor – byl ideální na doplnění energie po dlouhé procházce.
Odprta Kuhna – největší gurmánský festival ve Slovinsku
Jelikož byl pátek, nemohli jsme se dočkat večera v Ljubljani. Konal se totiž festival jídla Odprta Kuhna, který v letních měsících probíhá každý pátek na místních trzích.
Pokud máte příležitost být v Ljubljani v pátek, rozhodně stojí za to tento festival navštívit. Najdete tu stánky se vším od tradiční slovinské kuchyně až po asijské, blízkovýchodní nebo mexické speciality.
My jsme byli tak zahlceni vůněmi a nabídkou, že jsme dlouho nevěděli, co si vybrat. Nakonec jsme se nechali zlákat egyptským kebabem, podávaným v tortille s dokonalou směsí blízkovýchodního koření a skvěle připraveným masem. Fastfood? Možná. Ale tahle kombinace chutí byla naprostá symfonie!
Poslední nákup a příprava na návrat
Cestou zpět na hotel jsme ještě neodolali návštěvě pekařského stánku, kde jsme objevili pro nás neznámý druh pečiva plněného čokoládou. 🍫 Perfektní zásoba na snídani posledního dne naší dovolené!
4. den: Návrat domů a vítání s Artíkem
Poslední den jsme už jen provedli check-out a vydali se na cestu zpět do České republiky. Po několikahodinové jízdě nás doma vítal náš milovaný labrador Artík. 🐕💕

