Zámek Brahetrolleborg, Dánsko
Cestování,  Evropa,  Psí svět,  Roadtrip

Dánsko na čtyřech kolech: Královský Sjælland a cesta k moři

Závěrečná část našeho dánského roadtripu nás zavedla na ostrov Sjælland, kde jsme objevovali královské zámky, dramatické útesy a pobřežní majáky. Prošli jsme se historickými hrady, stáli na hraně křídových útesů Møns Klint, poznali kouzlo malebných přístavů a nakonec učinili spontánní rozhodnutí opustit Dánsko o den dříve. Přestože jsme cestou čelili několika nečekaným překážkám – ať už šlo o pokutu na parkovištiuzavřené památky nebo plná parkoviště pro přespání, každá zkušenost nám přinesla nový pohled na zemi, která nás překvapila svou rozmanitostí. Připojte se k nám na posledních pár dní této nezapomenutelné cesty, kde historie, příroda a svoboda cestování splývají v jeden fascinující příběh.

9. den: Zámky, majáky a vikingská historie – Sjælland kolem dokola

Devátý den našeho dánského roadtripu přinesl další fascinující zastávky plné historie, přírody i menších zklamání. Ať už kvůli vysokým cenám nebo omezenému přístupu, některá místa jsme si mohli užít jen zvenčí – ale i tak jsme zažili skvělý den plný objevování dánských památek z trochu jiné perspektivy.

Egeskov – Zámek krásný, ale drahý

Den jsme začali u slavného zámku Egeskov, který se pyšní nádhernými zahradami a historickou stavbou na pilotech uprostřed jezera. Plánovali jsme se projít alespoň zahradami, ale když jsme viděli cenu vstupného, rychle jsme přehodnotili plány. Samotná zahradní vstupenka byla jen o pár eur levnější než vstup do celého komplexu, což nám vzhledem k přeplněnosti návštěvníky přišlo přehnané.

Místo toho jsme se rozhodli vzlétnout s dronem z nedalekého pole a obdivovat krásné zahrady z ptačí perspektivy. Výhled na pečlivě udržované zelené labyrinty a geometricky dokonalé květinové záhony byl úchvatný. Někdy je zkrátka nejlepší si vychutnat místo po svém – a my jsme si díky dronu užili Egeskov možná ještě víc, než kdybychom se mačkali mezi turisty.

Ve srovnání s Egeskovem jsme si mnohem více užili zámek Rosenholm Slot, který jsme navštívili dříve a o kterém jsme psali v jednom z předchozích článků.

Egeskov Mølle – Další krásný větrný mlýn

Na naší trase jsme nemohli minout Egeskov Mølle, krásně zachovaný větrný mlýn, který stojí nedaleko zámku Egeskov. Tento historický mlýn je jedním z mnoha, které jsme na našem roadtripu objevili, ale jeho architektura a poloha na okraji klidné dánské vesnice z něj dělají oblíbenou zastávku. Procházka kolem mlýna a pohled na jeho lopatky, které se tyčily proti obloze, byla příjemným zpestřením našeho dne.

Brahetrolleborg – Uzavřený zámek na soukromém pozemku

Další, původně neplánovanou zastávkou, byl zámek Brahetrolleborg. Bohužel jsme zjistili, že leží na soukromém pozemku a pro veřejnost je uzavřený. Alespoň jsme se prošli kolem místního kostela, který byl přístupný.

Tento moment byl trochu frustrující – už poněkolikáté se stalo, že Google Mapy hlásily „Otevřeno“, ale realita byla jiná. Brahetrolleborg nebyl první místo, kde jsme se těšili na návštěvu, ale skončili jsme pouze u plotu. Naštěstí jsme to nebrali tragicky a pokračovali v objevování dalších krás Dánska.

Nørresø – Klidná procházka kolem jezera

Po několika neúspěšných pokusech o návštěvu zámků jsme si spravili náladu procházkou kolem jezera Nørresø, které leží asi dva kilometry od Brahetrolleborgu. Tohle místo nás překvapilo klidnou a uvolněnou atmosférou. Jezero bylo obklopené bujnou zelení a nabízelo perfektní únik od turistického ruchu.

Po dvou neúspěšných návštěvách památek nám procházka dodala novou energii a byla skvělým kontrastem k historickým památkám, které jsme během dne navštívili.

Piknik u Egeskov Mølle

Cestou zpět jsme opět míjeli větrný mlýn Egeskov Mølle, a tak jsme se rozhodli zde zastavit na oběd. Evička nám připravila studený piknik, Artík pobíhal kolem a my jsme si v klidu sedli, abychom si ujasnili plány na zbytek dne.

Nyborg Slot – Historická atmosféra královského města

Po obědě jsme zamířili do města Nyborg, kde jsme si prohlédli jeden z nejstarších královských hradů v Dánsku – Nyborg Slot. Tento hrad je úzce spojen s dánskou historií už od středověku a hrál důležitou roli v královských dějinách. I když byl kvůli rekonstrukci částečně uzavřen, procházka jeho okolím a historickými uličkami Nyborgu nám vynahradila nemožnost nahlédnout dovnitř.

Město si zachovalo svou středověkou atmosféru, což nám umožnilo nasát autentickou historickou náladu. Artík byl ovšem víc než z architektury nadšený z fontány na náměstí, která stříkala vodu přímo z dlažby. Jako správný labrador samozřejmě musel každou trysku ochutnat i otestovat. Trochu ho však rozčilovaly trysky, které vodu stříkaly do výšky pouhých pár centimetrů – takto slabý proud ho vytáčel a Art se tak hrabáním pokoušel trysky neúspěšně přinutit k vyššímu průtoku vody. 

Knudshoved Fyr – Maják s výhledem na most přes Velký Belt

Další zastávkou byl maják Knudshoved Fyr, který se nachází na malém poloostrově vybíhajícím do moře. K majáku sice nevede silnice, ale zaparkovat lze zdarma u nedalekého vzdělávacího centra a užít si tak příjemnou procházku po pobřeží.

Maják není nijak velký, ale zaujme svým tvarem – mírně nakloněná věž připomínala svou šikmostí malou verzi věže v Pise. Okolí majáku nabízí lavičky, ideální pro chvilku odpočinku s výhledem na Velký Belt a impozantní most Storebæltsbroen, který spojuje ostrovy Fyn a Sjælland.

Sprogø Fyr – Maják, ke kterému se dostanete jen s průvodcem

Během přejezdu přes Storebæltsbroen jsme míjeli malý ostrůvek Sprogø, kde se nachází jeden z nejkrásnějších majáků v Dánsku – Sprogø Fyr. Bohužel jsme si ho mohli prohlédnout pouze z dálky, protože přístup k majáku je možný pouze s průvodcem.

Tento maják měl kromě navigační a vojenské funkce v 19. století i významnou komunikační roli – byl součástí optického telegrafu mezi Nyborgem a Kodaní. Byla škoda, že jsme se k němu nemohli podívat blíž, ale i tak je stále krásnou dominantou ostrůvku uprostřed moře.

Trelleborg – Stopy po vikingské pevnosti

Den jsme zakončili návštěvou Trelleborgu, jedné z nejdůležitějších vikingských pevností v Dánsku. Pevnost byla postavena v 10. století a umožňuje návštěvníkům projít se po zbytcích obranných valů a představit si, jak kdysi vypadalo vikingské osídlení.

Jeden z rekonstruovaných vikingských domů, tzv. Langhus, zde stále stojí. Bohužel v době naší návštěvy probíhala rekonstrukce jeho doškové střechy, takže jsme dovnitř nemohli. Přesto byla atmosféra místa fascinující a dokázala nás vtáhnout do severské historie.

Při odchodu jsme si všimli, že se na místo sjíždějí lidé ve vikingských kostýmech, očividně připraveni na nějakou večerní akci. Já jsem byl zvědavý a chtěl zůstat, ale Evička se mnou bohužel nesdílela nadšení pro severskou kulturu – nakonec mě tedy přesvědčila, abychom pokračovali dál a hledali místo na přespání.

Spaní – Klidná noc s francouzskými cestovateli

Na závěr dne jsme zamířili na předem vyhlédnuté místo na přespání, které jsme našli přes aplikaci Park4Night. Bylo to klidné a příjemné místo, ideální pro odpočinek po celém dni plném objevování. Odkaz na mapu, kde se toto místo nachází, naleznete ZDE. Kousek od parkoviště, kde lze přenocovat, se nachází stožár s kamerovým systémem. Není třeba mít obavy, že bude obsluha systému sledovat vaše intimní chvilky, kamera směřuje na blízkou meteostanici a slouží výlučně jako prevence jejího poškození.

Na místě jsme potkali starší francouzský manželský pár, kteří zde už několik dní pobývali ve svém polointegrálním obytném voze. Užívání si důchodového věku na nekonečném roadtripu, s knihou v ruce a stále novými zážitky, nám připadalo jako naprosto skvělá životní vize.

10. den: Královské zámky a majáky severního Sjællandu

Desátý den našeho roadtripu po Dánsku nás zavedl ke dvěma ikonickým královským zámkům a několika majákům, které zdobí severní pobřeží ostrova Sjælland. Tentokrát jsme bojovali s časem, což znamenalo, že jsme museli některé plánované zastávky vynechat. I tak jsme si ale tento den maximálně užili – od prohlídek majestátních zámků až po klidné chvíle na útesech s výhledem na moře.

Frederiksborg – Renesanční klenot Skandinávie a parkovací patálie

Ráno jsme začali návštěvou zámku Frederiksborg, který je považován za největší renesanční zámek ve Skandinávii. Nachází se v malebném městečku Hillerød, obklopen jezery a krásnými zahradami. Nádvoří a honosná monumentální fasáda zámku nás okouzlily hned na první pohled. Udělali jsme si procházku kolem rozsáhlého areálu a užívali si klidnou atmosféru tohoto královského sídla, které rozhodně stojí za to navštívit.

Jenže náš dokonalý zážitek se brzy změnil v lehce absurdní parkovací drama. U placeného parkoviště byl pouze jeden automat, kde se vytvořila fronta německých turistů, bojujících s moderní technikou. Jako moderní člověk jsem tedy naskenoval QR kód na automatu a zaplatil parkovné na tři hodiny přes mobil. To se ale ukázalo jako osudová chyba – místní ostraha nepochopila rozdíl mezi písmenem „O“ a číslicí „0“ na registrační značce. Výsledkem byla pokuta 650 DKK (asi 2000 Kč), kterou nám napařili zatímco jsme si užívali zahrady.

Nebyl jsem ochoten tuhle nespravedlnost jen tak přijmout, a tak následovalo několik e-mailových výměn a oficiálních stížností. Po dvou měsících mi konečně přišla odpověď – pokuta byla zrušena, jelikož inspekce uznala pochybení kontrolora. Malé vítězství za spravedlnost, které rozhodně stálo za to!

Kronborg – Hamletův hrad s výhledem na Švédsko

Z Frederiksborgu jsme zamířili k dalšímu ikonickému zámku – Kronborgu, proslavenému jako místo, kde se odehrává Shakespearův Hamlet. Hrad se tyčí nad úžinou Øresund, přímo u pobřeží města Helsingør.

Prošli jsme se po masivních hradbách, odkud byl úchvatný výhled na moře a na nedaleké švédské pobřeží. Slunce příjemně hřálo, a tak jsme se posadili na trávník uvnitř hradeb a jen tak si užívali krásné počasí. I když nám Shakespearova tragédie nic moc neříká, atmosféra místa byla opravdu výjimečná.

Nakkehoved Fyr – Maják na útesech severního Sjællandu

Po královských zámcích jsme se přesunuli k prvnímu majáku dneNakkehoved Fyr. Tento bílý maják stojí na okraji útesu, odkud se naskýtají nádherné výhledy na moře. Strávili jsme tu chvíli procházkou po okolí, nasávali svěží mořský vzduch a užívali si klid daleko od turistických davů.

Spodsbjerg Fyr – Malý maják s velkým výhledem

Dalším na trase byl Spodsbjerg Fyrmenší, ale malebný maják, který se tyčí nad širým mořem. Výhledy byly úžasné, a i když procházka kolem majáku nebyla dlouhá, stálo to za to.

Trochu jsme litovali, že jsme nezůstali déle do večera, protože západ slunce odtud musí být naprosto dechberoucí. Ale my měli v plánu ještě jednu poslední zastávku – a ta byla výjimečná.

Lynæs Fyr – Nejmenší maják v Dánsku (a nečekané koupání naháčů)

Poslední zastávkou dne byl Lynæs Fyr, který leží na severním pobřeží, poblíž městečka Hundested. Tento maják je zajímavý hlavně tím, že je možná nejmenší v celém Dánsku. Spíš než jako klasický maják vypadá jako dřevěná boudička s malým světlem na střeše, stojící na konci mola.

Městečko Hundested mělo naprosto kouzelnou atmosféru. V jediné hospůdce vysedávali místní, podél písčité plážeparkovaly otevřené dodávky, v přístavu se starší páry na plachetnicích kochaly sklenkou vína a my jsme si jen představovali, jaké by bylo zde strávit léto.

A proč nemáme pořádnou fotku majáčku? No, když jsme dorazili, probíhalo na místě setkání místních otužilců, kteří se s nadšením koupali ve vlnách Kattegatu. Ze slušnosti jsme se jim nemotali pod nohama, a místo toho jsme si užili krátkou procházku po přístavu.

Spaní – Podivný kruh v písku u Dronningholm Slot

Po dlouhém dni jsme zamířili na místo, kde jsme plánovali přenocovat – parkoviště u zříceniny Dronningholm Slot. Byl to klidný prostor, ideální pro odpočinek po náročném dni. Místo na spaní najdete ZDE.

Během večerní procházky jsme ale narazili na záhadný kruh v písku, o průměru asi pět metrů, který byl plný podivných stop vedoucích v kruzích. Se zapadajícím sluncem to působilo trochu strašidelně, a tak jsme nad tím raději moc nepřemýšleli a šli spát.

11. den: Zámky, útesy a nečekané rozloučení s Dánskem

Jedenáctý den našeho roadtripu po Dánsku přinesl úchvatné výhledy na útesy, historické zastávky u zámků a nakonec nečekané rozhodnutí opustit Dánsko dříve, než jsme původně plánovali. Ponořili jsme se do fascinující kombinace přírody a historie, ale večer jsme museli řešit problém s hledáním místa na spaní, což nás přivedlo k nečekané změně plánů.

Dronningholm Slot – Ranní procházka mezi ruinami

Zatímco Evička ještě dospávala, já jsem využil čas na krátkou ranní procházku k ruinám Dronningholm Slot, které ležely poblíž našeho nocoviště. Tato zřícenina je sice poměrně rozsáhlá, ale očekávat malebné výhledy nebo impozantní gotické zdi by bylo naivní. Většina areálu jsou pouze základy staveb, navíc zarostlé trávou, což místu ubíralo na atraktivitě. Po krátké obhlídce jsem se tedy vrátil k autu a těšil se na zajímavější zastávky dne.

Stevns Fyrcenter – Maják na útesu a obranná baterie

První společnou zastávkou byl maják Stevns Fyr, který je součástí celého areálu Stevns Fyrcenter. Tento historický maják, postavený na útesu Stevns Klint, nabízel úchvatné výhledy na okolní krajinu a moře.

Maják dnes slouží jako muzeum, společně s domem strážce majáku. V jeho okolí se nachází několik turistických tras, a co nás obzvlášť zaujalo, byla možnost projít si prostory bývalé protivzdušné obrany HAWK. Tento vojenský systém zde fungoval mezi lety 1965 a 2002 a dodává místu netradiční atmosféru. Historie a dechberoucí výhledy – skvělá kombinace!

Højerup Gamle Kirke – Kostel na hraně útesu

Další zastávkou byl Højerup Gamle Kirke, starý kostel, který doslova balancuje na okraji útesu Stevns Klint. Tento kostel má fascinující historii – v roce 1928 se část útesu zřítila do moře, a s ní i část kostelní lodi. Dnes tak stojí jako památka na sílu přírody a neustálou proměnlivost dánského pobřeží.

Procházka kolem útesů byla nezapomenutelná – mohutné vlny bičovaly skály pod námi a vytvářely dramatickou atmosféru. Artík si ale místo vychutnával po svém – nejvíce ocenil stromovou alej u nedalekého novějšího kostela, kde našel úlevu od slunce a spokojeně odpočíval ve stínu vzrostlých stromů.

Liselund Any Slot a Møns Klint – Křídové útesy a klidný zámek

Naší další destinací byl Møns Klint, slavný křídový útes, který se strmě svažuje do Baltského moře. Ještě před tím jsme se ale zastavili u Liselund Any Slot, malého, ale kouzelného zámku, který je obklopen nádhernou krajinou. Nakonec jsme zde strávili více času, než jsme plánovali, protože park zámku nabízel nádherná zákoutí a skvělé možnosti procházky.

Když jsme konečně dorazili k hlavní vyhlídce na Møns Klint, okamžitě nás odradily davy turistů a placené parkoviště. Proto jsme se rozhodli otočit a najít si klidnější místo, odkud bychom mohli útesy pozorovat bez chaosu. I tak jsme si užili krásné výhledy, a tímto způsobem jsme si místo prohlédli vlastním tempem.

Allholm – Další zavřený zámek a procházka s Artíkem

Naší další zastávkou byl zámek Allholm, který se nachází v přístavu Nysted. Bohužel, podobně jako mnoho jiných dánských zámků, i tento byl uzavřen pro veřejnost – celá oblast byla označena jako soukromý pozemek a příjezdová cesta zatarasena železnou branou.

Nenechali jsme si tím ale zkazit náladu a využili zastávku k procházce s Artíkem v přilehlé přírodní rezervaci. Nakonec se i z neplánované procházky stala příjemná část dne.

Nečekaný závěr dne – Opouštíme Dánsko dříve, než jsme čekali

Naším původním plánem bylo zůstat v Dánsku ještě jednu noc, poblíž Rødbyhavnu, odkud jsme chtěli další ráno pokračovat trajektem do Německa. Jenže nastal problémvšechna parkoviště byla plná a připomínala přeplněné kempy. Vracet se desítky kilometrů do vnitrozemí jen kvůli noclehu se nám nechtělo, a tak jsme udělali spontánní rozhodnutínasedneme na předposlední večerní trajekt a opustíme Dánsko už dnes.

Rozloučili jsme se s Dánskem a nasedli na trajekt do Německa, kde jsme plánovali přenocovat.

Spaní – Klidná noc na německém venkově

Po přejezdu trajektem jsme už v nočních hodinách dorazili na parkoviště u vesničky Cismar. Byla to sice zajížďka, ale chtěli jsme si poslední noc užít v klidném prostředí.

Na maličkém parkovišti jsme byli třetím nocujícím autem, a tak jsme se snažili být co nejtišší, když jsme si připravovali místo na spaní. Po dlouhém dni jsme si dopřáli zasloužený odpočinek. Místo, kde jsme spali, najdete ZDE.

Tento den byl plný kontrastůstaleté zříceniny, dramatické útesy, zámky v soukromém vlastnictví i vojenské pozůstatky minulého století. Dánsko nám ukázalo další úžasné tváře, ale nakonec jsme se rozhodli s ním rozloučit o něco dříve, než jsme čekali. Naše cesta ale tímto rozhodně neskončila!

12. den: Návrat domů a zakončení našeho dánského dobrodružství

Po noci strávené na parkovišti jsme se probudili do posledního dne našeho dvacetidenního roadtripu. Tentokrát nás nečekalo žádné objevování, žádné zámky, majáky ani útesy – jen klidná cesta zpět do Prahy.

Hladký přejezd přes Německo

Cesta přes Německo probíhala plynule, bez větších komplikací. Přestože jsme za volantem strávili několik hodin, jízda byla pohodlná a příjemná. Naše hlavy byly plné zážitků, a zatímco kilometry ubíhaly, zpracovávali jsme všechny vzpomínky, které jsme si z Dánska odváželi.

Tento roadtrip byl naším prvním velkým dobrodružstvím s dodávkou a ukázal nám nejen krásy Dánska, ale i svobodu a flexibilitu, kterou tento způsob cestování nabízí. Čelili jsme několika výzvám, ale každá z nich nás něco naučila a posunula dál.

Když jsme dorazili do Prahy, uvědomili jsme si jednu zásadní věcjeden výlet dokáže změnit pohled na svět, přinést nezapomenutelné vzpomínky a inspirovat k dalším cestám. Naše dánské dobrodružství skončilo, ale věděli jsme, že to byl jen začátek.

Naše dánské dobrodružství a plány do budoucna

Po dvanácti dnech strávených na dánských silnicích, pobřežích i ve městech jsme si domů přivezli spoustu nezapomenutelných zážitků. Procestovali jsme celé pevninské Dánsko a navštívili některá z jeho nejkrásnějších míst– od majestátních zámků, starobylých hradů a historických majáků až po úchvatné přírodní scenérie, jako jsou Stevns Klint a Møns Klint.

Každý den přinesl nové objevy a naše první velké dobrodružství s dodávkou nás přesvědčilo, že cestování tímto způsobem je přesně to, co nám vyhovuje.

Celý roadtrip nás vyšel přibližně na 27 000 Kč, z toho 13 000 Kč jsme utratili za naftu. A i když jsme se snažili držet rozpočet, sem tam jsme si dopřáli i menší luxus – například pravidelné návštěvy obchodního řetězce Netto, který jsme si oblíbili hlavně kvůli logu s roztomilým psíkem. Evička se navíc zamilovala do maličkých lahviček Coca-Coly, které v Česku prakticky neseženete, a tak byla každá návštěva Netta malým rituálem.

Tento výlet byl perfektní „severskou ochutnávkou“, a tak jsme se už o dva měsíce později rozhodli vrátit do Skandinávie – tentokrát s plánem prozkoumat Norsko. Jenže počasí nám zcela překazilo plány a nakonec se celý roadtrip vyvinul úplně jinak, než jsme čekali. O tomto nečekaném dobrodružství se můžete dočíst ZDE.Pokud vás zajímá více našich cest, sledujte kategorii „roadtrip“ nebo tag „Cestování dodávkou“, kde sdílíme naše další cestovní příběhy a zkušenosti. Naše objevování světa dodávkou teprve začíná, a už teď plánujeme další dobrodružství, která nás zavedou na nová a nečekaná místa. 🚐🌍✨

Minuli jste předchozí články o naší cestě Dánskem? První část naší cesty po Jutském poloostrově naleznete ZDE, o druhé části cesty na ostrově Fyn si můžete přečíst ZDE.

Jeden komentář

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *